Introduction to Powershell

تولید کننده: مهندس مهدی تهرانی
ناشر : اندیشه گستر رایکا *** شماره مجوز : 50/708
ابزارهای اسکریپت نویسی در محیط ویندوز در طول زمان دستخوش تغییرات فراوانی شده اند. نوشتن اسکریپت ها در محیط ویندوز تا قبل از معرفی PowerShell، در محیط هایی همچون CMD امکان پذیر بود که دارای مشکلات فراوانی شامل عدم انعطاف پذیری بودند. حتی اسکریپت های VBS نیز از این قاعده مستثنی نبودند و امکان شخصی سازی و استفاده بهینه از آنها دارای پیچیدگی زیادی بود. اما با معرفی PowerShell به عنوان ابزار اصلی اسکریپت نویسی در ویندوز و قصد ماکروسافت به منظور جایگزینی این ابزار با ابزار قدیمی CMD، تمرکز تمام Administrator های حوزه ماکروسافت به آن معطوف گردید. در طی چندین سال گذشته، ماکروسافت این محصول را به طور ویژه ای گسترش داده و در تمامی محصولات حوزه Server خود آن را قرار داده است به طوریکه امروزه بسیاری از فعالیت و اقدامات در سرویسهای همچون Exchange و Skype For Business و بسیاری از سرویس های دیگر، تنها از طریق دستورات PowerShell امکان پذیر است.
این ابزار با توانایی های منحصر به فردی که در اختیار متخصصین ماکروسافت و ویندوزی قرار می دهد، تمامی نیازمندی های یک Administrator را به منظور ساخت و اجرای اسکریپت های پیچیده و گسترده و اجرای آنها به صورت دستی و یا خودکار برطرف می نماید. در این دوره، مفاهیم مقدماتی و اصلی اسکریپت نویسی در محیط ویندوز آشنا شده و تمامی تکنیک های مورد استفاده در PowerShell را به صورت کاربردی و مفهومی بیان خواهیم نمود تا دانشجو از درک عمیق مقاهیم مربوطه برخوردار شده و با ترکیب تکنیک های فرا گرفته شده، امکان ساخت اسکریپت های متنوعی را داشته باشد. لازم بذکر است که مفاهیم این دوره به گونه ای تنظیم گردیده است تا برای آن دسته از دوستانی که هیچ گونه آشنایی با مفاهیم کد نویسی و اسکریپت نویسی ندارند، به راحتی قابل درک و کاربردی باشد.
قیمت محصول: 2,500,000 ﷼
بسته بندی Tooltip

سرفصل مطالب و دموی محصول

سرفصل مطالب دوره: 

  • جلسه اول : در جلسه اول به معرفی ابزار PowerShell و نسخه های مختلف آن پرداخته و کارکرد ابتدایی آن و مفاهیم CMDLet در کنسولهای PowerShell ISE و PowerShell را بحث خواهیم نمود. همچنین در این جلسه نحوه شخصی سازی Profile را فرا خواهید گرفت.
  • جلسه دوم : متغیرها و نحوه استفاده آنها در اسکریپت در این ویدئو به طور کامل آموزش داده خواهد شد. این جلسه به طور کامل و مفهومی درباره خصوصیت ها Property و نحوه به کارگیری آنها در Scope های مختلف حین تعریف متغیر می پردازد.
  • جلسه سوم : مفهوم Pipeline از مفاهیم اساسی در PowerShell بوده که لازم است تا درک کامل از نحوه استفاده و مفهوم آن داشته باشید. در این جلسه در ابتدا مفهوم Pipeline به طور کامل آموزش داده می شود و در ادامه با ذکر مثالهای متعدد، این مفهوم به طور کامل در ذهن جای خواهد گرفت.
  • جلسه چهارم : خصوصیات و نحوه کار با کنسول PowerShell ISE به طور کامل در این جلسه مورد بحث قرار خواهد گرفت تا با استفاده از این ابزار، اسکریپت های خود را با دقت و خوانایی بهتری تهیه کنیم.
  • جلسه پنجم : در هر زبان برنامه نویسی و اسکریپت نویسی، استفاده از "اشیا" امکانات متعددی را برای ما به ارمغان می آورد. اما قبل از اینکه بتوانیم از "اشیا" یا همان Object ها استفاده کنیم، باید مفاهیم مرتبط به اشیا را خوب درک کنیم. جلسه پنجم به طور کامل به توضیح این مفهوم مهم می پردازد.
  • جلسه ششم : در PowerShell، دستورات متعددی برای نشان دادن خروجی وجود دارد که قبل از استفاده از آنها باید بدانیم که از هر کدام از دستورات مذکور مانند Format-Wide یا Out-Gridview در چه مواقعی استفاده می شود. در این جلسه به صورت اصولی این موارد را فرا خواهید گرفت.
  • جلسه هفتم : حال که موارد مهم و اصولی از PowerShell را فرا گرفته اید، می توانیم به مباحث بسیار کاربردی که در اسکریپت ها نقش ویژه ای ایفا می کنند بپردازیم. اولین و مهمترین اقدام برای تهیه یک اسکریپت به دست خود، درک کامل از نحوه نوشتن دستورات شرطی است. این جلسه به طور کامل در این باره بحث خواهد نمود و با ذکر مثال هایی کاربردی به شما چگونگی استفاده از دستوراتی مانند IF خواهد آموخت.
  • جلسه هشتم : یکی دیگر از این مفاهیم، تعریف و نحوه کاربرد دستورات "حلقه" می باشد. این جلسه، پر کاربرد ترین حلقه های PowerShell را تعریف کرده و با مثال های کاربردی از این موضوع، حلقه ها یا Loop های مختلف را به طور کامل تشریح خواهد نمود.
  • جلسه نهم : در این جلسه فرا خواهید گرفت تا چگونه با استفاده از PowerShell به ویرایش و استفاده از File ها، به منظور رسیدن به هدف اسکریپت استفاده نمایید. مثال های موجود در این این جلسه اگرچه تا حدودی ساده طراحی شده اند، اما سعی بر این بوده است تا از تکنیک های فرا گرفته شده در طول جلسات به صورت ترکیبی استفاده کرده و به هدف خود در اسکریپت دست پیدا کنید.

دموی محصول

بازنگری ها

چهارشنبه, 07 آذر 1397
دوره مقدماتی خیلی خوب بود
منتظر دوره پیشرفته هستم
تا بتونم واقعا کاربرد آن را در محیط واقعی حس کنم
متشکرم از زحمات مهندس تهرانی
محمد