آموزش takeone

Pay as You Take

نسخه با کیفیت و بدون تبلیغ ویدیو های takeone در سرویس دهنده های خارج از ایران هاست شده اند و برای استفاده از آنها می بایست از ابزارهای عبور از فیلتر استفاده کنید

32-log in linux(important log files,logrotate)

نام دوره: LPIC1-102 | نام استاد: مهندس سید حسین رجاء

سرویس‌ها، نرم‌افزارها، خود هسته و رویدادهای مرتبط سیستم‌عامل لینوکس در هر لحظه رویدادهایی مانند خطاها و تغییر در روند سرویس یا هر چیزی را در قالب فایل‌هایی ثبت می‌کند که به این کار Loging یا ثبت رویداد گویند. مدیران این فایل‌ها را مرتب و یا هنگام بروز مشکل بررسی می‌کنند. مستند کردن این فایل‌ها یکی از وظایفی است که افراد در شرکت‌ها انجام می‌دهند. هنگامی که یک سرویس Start یا Stop می‌شود، تغییری رخ دهد، خطایی اتفاق بیفتد و حتی هنگامی که یک عمل با موفقیت انجام شود یک پیام در فایل Log مرتبط با آن سرویس ثبت خواهد شد. فایل‌های Log در مسیر دایرکتوری var/log/ قرار دارند و مرتبط با هر سرویس مانند sshd یا dhcpd یک فایل Log وجود دارد. در توزیع‌های لینوکسی/یونیکسی در زیر دایرکتوری var/log/ چندین فایل وجود دارد که به مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم.

Log Rotate یا گردش Log است. وقتی که اندازه فایل‌های Log زیاد می‌شود بایستی از آن‌ها یک پشتیبان تهیه کرد و یا اینکه دنباله Log کردن را دریک فایل جدید ادامه داد و فایل قدیمی را آرشیو کرد. این اعمال به‌صورت خودکار و در غالب Rotate کردن انجام می‌شود.

در این ویدیو فایل های Log مهم، دستور dmesg و سرویس logrotate را بررسی می نماییم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید