آموزش takeone

Pay as You Take

نسخه با کیفیت و بدون تبلیغ ویدیو های takeone در سرویس دهنده های خارج از ایران هاست شده اند و برای استفاده از آنها می بایست از ابزارهای عبور از فیلتر استفاده کنید

33- Syslog server and logger

نام دوره: LPIC1-102 | نام استاد: مهندس سید حسین رجاء

syslog سرور یک نوع مخزن مرکزی برای لاگ برداری است که جهت متمرکز کردن مانیتورینگ دستگاه‌ها و سرورها استفاده می‌شود. وقتی که یک syslog سرور راه‌اندازی می‌کنید، دستگاه‌ها لاگ های خود را تحت شبکه به جای آنکه در فایل محلی ذخیره کنند یا بر روی صفحه نمایشگر به نمایش در آورند برای syslog سرور می‌فرستند. facility ها نوع log را مشخص می‌کنند. دستگاه‌هایی نظیر سیسکو و همچنین سرورها از facility های local0-local7 که برای این کار رزرو شده‌اند جهت لاگ برداری استفاده می‌کنند. علاوه بر آنکه می‌توانید مشخص کنید لاگ ها به کجا بروند، می‌توانید نوع پیغام‌هایی هم که برای syslog سرور فرستاده می‌شود توسط سطح‌های مختلف severity مشخص کنید. این سطح‌ها استاندارد بوده و بر اساس شماره یا حروف اختصاری بکار برده می‌شوند.

دستور logger یک واسط خط فرمان برای ثبت رویدادها توسط syslogd است. از دستور logger برای ثبت رویدادهای اجرای یک اسکریپت استفاده می‌شود. فرض کنید اسکریپتی دارید که توسط crond مرتبا اجرا می‌شود و می‌خواهید از اجرای آن رویدادهایی را نیز در یک فایل ثبت کنید. این فایل می‌تواند یک فایل پیش‌فرض مانند var/log/message/ باشد یا یک فایل تعریف شده توسط خود شما.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید