آموزش takeone

Pay as You Take

نسخه با کیفیت و بدون تبلیغ ویدیو های takeone در سرویس دهنده های خارج از ایران هاست شده اند و برای استفاده از آنها می بایست از ابزارهای عبور از فیلتر استفاده کنید

35.2- Qmail Concepts

نام دوره: LPIC1-102 | نام استاد: مهندس سید حسین رجاء

qmail يك عامل انتقال پست‌های الكترونيكي اينترنتي(MTA)، براي سیستم‌عامل‌های يونيكسي و شبه يونيكسي می‌باشد. عملكرد MTA شامل دو بخش مي‌باشد: دريافت پیام‌های جدید از کاربران، ارائه آن‌ها به سیستم‌های گيرنده و پذیرش پیام‌ها از سیستم‌های دیگر که معمولاً برای کاربران محلی در نظر گرفته شده است. qmail جايگزيني براي sendmail می‌باشد كه از پروتكل smtp براي انتقال پيام، بين MTA ها استفاده مي‌كند. سیستم‌عامل شما شامل یک MTA، احتمالاً Postfix و یا Sendmail می‌باشد كه به صورت پیش‌فرض بر روي سيستم، نصب شده است. برخی از مزایای استفاده از qmail نسبت به بقيه ارائه‌دهندگان MTA، عبارت‌اند از:

  • امنيت: qmail با امنیت بالا، به عنوان یک هدف طراحی شده است. Sendmail دارای سابقه‌ای طولانی از مشکلات امنیتی جدی مي‌باشد. زماني كه Sendmail نوشته شده بود، اینترنت مکان بسیار دوستانه‌ای بود و نیاز کمی به طراحی کدي با امنیت بالا وجود داشت. اینترنت، امروزه محیط بسیار خصمانه‌تري برای سرورهای شبکه‌اي ايجاد كرده است. نويسنده qmail يعني برنشتاین، با اعتماد به ‌نفس بسيار بالا، امنيت qmail را تضمین كرده است. برنشتاین در تضمین خود (http://cr.yp.to/qmail/guarantee.html)، به اولین کسی که بتواند یک اشکال امنیتی در qmail پیدا کند، قول داده است 500 دلار پرداخت نمايد. این پیشنهاد در ماه مارس 1997 ارائه شده بود ولي تا كنون كسي نتوانسته است اين پول را تصاحب كند. qmail به وضوح، تحویل به نشانی‌ها، فایل‌ها و برنامه‌ها که مانع حمله از رونویسی فایل‌ها و یا اجرای برنامه‌های دلخواه می‌شود را متمایز كرده است. qmail از حداقل نوع setuid استفاده می‌کند. تنها یک ماژول از نوع setuid، به یکUID  خاص qmail، اجرا می‌شود. همچنین از کاربر مدیر، حداقل استفاده مي‌شود و فقط دو ماژول با دسترسی سیستم اجرا می‌شود. qmail سیاهه‌های مربوط به جزئیات اقدامات خود را نگهداري می‌كند که می‌تواند برای تجزیه و تحلیل رویدادها مفید باشد. گفت‌وگوهای SMTP و يك کپی از تمام پیام‌های ارسال و دریافت نیز می‌تواند ذخیره شود. پیکربندی پیش‌فرض qmail، ویژگی‌های امنیتی و قابلیت اطمینان بسیار زیادی را پشتیبانی می‌کند:
  • كارايي:qmail  تحویل نامه‌ها را تا 20 تحویل به طور همزمان، به طور پیش‌فرض موازی‌سازی می‌کند.
  • قابليت اعتماد: هنگامی که qmail یک پیام را می‌پذیرد، تضمین می‌کند که آن را از دست ندهد. qmail همچنین از قالب‌های صندوق پستی جدید که قابليت اعتمادي حتی بیشتر از NFS بدون قفل‌دارند، پشتيباني می‌کند.
  • سادگي: qmail بسیار کوچک‌تر از هر MTA ديگر با ویژگی‌های کامل می‌باشد. qmail طراحی هوشمندانه‌ای دارد، شامل مجموعه‌ای از ویژگی‌های با دقت انتخاب‌شده می‌باشد و کد در آن، به صورت موثري پیاده‌سازی شده است. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید