آموزش takeone

Pay as You Take

نسخه با کیفیت و بدون تبلیغ ویدیو های takeone در سرویس دهنده های خارج از ایران هاست شده اند و برای استفاده از آنها می بایست از ابزارهای عبور از فیلتر استفاده کنید

11- Package Installation with tar and rpm

نام دوره: LPIC1-101 | نام استاد: مهندس سید حسین رجاء

عنوان: نصب بسته های نرم افزاری (tar، rpm و deb)

خلاصه:

در لینوکس 4 نوع فایل نرم‌افزاری وجود دارد:

۱ بسته نرم‌افزاری کد منبع یا Source Code Package: این همان کدهای برنامه است که معمولا به زبان C، ++C، Python و Perl هستند که با پسوند tar.gz یا tar.bz2 به‌صورت یک فایل فشرده شده انتشار داده می‌شوند. اگر آن‌ها را از حالت فشرده خارج کنید چیزی جز سورس کد برنامه به زبان C یا هر زبان دیگری نخواهید دید. مثلاً اگر کد منبع یا سورس کد برنامه mplayer را دانبارگذاری کنید و آن را Extract کنید یک کتابخانه عالی، کامل و Open Sourceبه زبان C برای فایل‌های چندرسانه ای خواهید دید.

۲ بسته‌های نرم‌افزاری دبیان یا Debian Package: نوع دیگر و بسیار گسترده فایل‌های نرم‌افزاری در برخی از توزیع‌های لینوکسی است. پسوند آن deb. بوده و نخستین بار توسط توسعه دهندگان توزیع دبیان ایجاد شد و به همین خاطر Debian Package گفته می‌شوند.

اما چرا برخی از توزیع‌ها؟ زیرا که این نوع بسته‌ها فقط و فقط در توزیع‌های مبتنی بر دبیان استفاده و قابل نصب هستند. برخی از توزیع‌های مبتنی بر دبیان که معروف هستند عبارت‌اند از: Debian،Ubuntu ،Kubuntu ، Minit و Parsix.

۳ بسته‌های نرم‌افزاری RPM: عبارت RPM مخفف Redhat Package Managment و نخستین بار توسط شرکت RedHat ایجاد شد. این نوع بسته‌ها هم فقط و فقط در توزیع‌های مبتنی بر rpm نصب می‌شوند و مثلاً در اوبونتو قابل نصب نیستند.

توزیع‌هایی مانند RedHat ،Fedora ،CenteOS ، openSUSE و Mandriva از rpm استفاده می‌کنند.

4- برخی از توزیع‌های دیگر هستند که فایل نرم‌افزاری خود را دارند که می‌توان به Arch Linux با نوع بسته نرم‌افزاری با پسوند tar.xz و Gentoo با نوع بسته نرم‌افزاری با پسوند ebuild اشاره کرد.

در این ویدیو نصب بسته های نرم افزاری (tar، rpm و deb) را فرا خواهیم گرفت.

کلمات کلیدی: نصب بسته های نرم افزاری RedHat ِDebian - RPM - deb tar - tar.gz - tar.bz2

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید