آموزش takeone

Pay as You Take

نسخه با کیفیت و بدون تبلیغ ویدیو های takeone در سرویس دهنده های خارج از ایران هاست شده اند و برای استفاده از آنها می بایست از ابزارهای عبور از فیلتر استفاده کنید

18- Process Management_ps_top_kill_fg_bg_jobs

نام دوره: LPIC1-101 | نام استاد: مهندس سید حسین رجاء

عنوان: مفاهیم اولیه فرایندها (Process) در لینوکس، آشنایی با اصطلاحات رایج و مدیریت فرایند ها با دستورات ps، kill، top، bg، fg و jobs(بخش اول)

خلاصه:

هر برنامه ای که در یونیکس یا لینوکس اجرا می‌شود، فرایند (Process) می‌گویند. در این ویدیو با مفاهیم اولیه فرایندها (Process) در لینوکس آشنا شده و اصطلاحات رایج را فرا خواهیم گرفت. در بخش اول مدیریت فرایند ها با دستورات ps، kill، top، bg، fg و jobs کار خواهیم کرد. اهم مطالبی که در این ویدیو بررسی می شوند عبارتند از:

  • ps برای نمایش فرایندهای فعال در سیستم و اطلاعات آن‌ها بکار می‌رود. خروجی ps یک حالت ثابت است و برای نمایش خروجی‌های پویا باید از دستور top استفاده کنید. این دستور دارای تعداد زیادی سوئیچ است که خروجی را سفارشی می‌کند..
  • از بین بردن یا kill کردن فرایندها با ارسال یک سیگنال به فرایند انجام می‌شود. سیگنال‌ها پیام‌هایی هستند که دارای معنی خاص هستند. سیگنال‌ها کدهای درون هسته هستند که اثری را روی فرایند می‌گذارند به‌طور مثال برای خاتمه دادن به فرایند باید منابع از آن گرفته شود.
  • دستور top برای مانیتورینگ فرایندها و منابع سیستمی مانند پردازنده و حافظه اصلی به‌صورت Real Time استفاده می‌شود. برخلاف دستور ps، دستور top نمایشی لحظه ای از وضعیت سیستم، فرایندها و منابع مورد استفاده آن فرایندها را نشان می‌دهد.
  • forground به‌صورت ساده این‌طور بیان می‌شود که ما به خط فرمان می‌گوییم فعلا اجرای این دستور را قطع کن، آن را به حالت متوقف شده یا stopped ببر و آن را برای من نگه دار. اما مفهوم background این است که شما یک دستور را به خط فرمان می‌دهید ولی نمی‌خواهید برخلاف forground اجرای آن متوقف شود بلکه در راستای اجرای این دستور، دستور دیگری را نیز اجرا کنید.

کلمات کلیدی: فرایند - Process - ps - kill - top - bg fg- jobs

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید