آموزش takeone

Pay as You Take

نسخه با کیفیت و بدون تبلیغ ویدیو های takeone در سرویس دهنده های خارج از ایران هاست شده اند و برای استفاده از آنها می بایست از ابزارهای عبور از فیلتر استفاده کنید

19.1-Process Management_pgrep...

نام دوره: LPIC1-101 | نام استاد: مهندس سید حسین رجاء

عنوان: مدیریت فرایند ها با دستورات pgrep،nice،renice ،vmstat،free و بررسی پوشه /proc (بخش دوم)

خلاصه:

هر برنامه ای که در یونیکس یا لینوکس اجرا می‌شود، فرایند (Process) می‌گویند. در بخش دوم مدیریت فرایند ها با دستورات pgrep،nice،renice ،vmstat،free کار کرده و سیستم فایل /proc را بررسی می نماییم. اهم مطالبی که در این ویدیو بررسی می شوند عبارتند از:

  • دستور pgrep برای پیدا کردن اطلاعات یک فرایند مانند شناسه یا مالک آن توسط نام فرایند مورد استفاده قرار می‌گیرد. دستور بر اساس نام یا الگویی که به آن داده شده است، در میان فرایندهای فعال و در حال اجرا جستجو می‌کند و خروجی را نشان می‌دهد.
  • از دستور nice برای اجرای یک فرایند با اولویتی دلخواه استفاده می‌شود. اعداد منفی بیشترین اولویت (عدد 20- بالاترین اولویت) و اعداد مثبت کمترین اولویت (عدد 19 کمترین اولویت) را دارند. همچنین دستور renice برای تغییر اولویت یک فرایند در حال اجرا استفاده می‌شود.
  • هر برنامه ای (فرایندی) برای اجرا شدن ابتدا در حافظه اصلی یا Ram قرار می‌گیرد و با به دست آوردن اصلی‌ترین منبع هر سیستم یعنی پردازنده اجرا خواهد شد. مانیتورینگ حافظه اصلی و پردازنده در بهبود کارایی سیستم مفید است. خود حافظه اصلی به دو ناحیه Kernel Level و User Level تقسیم می‌شود. همچنین فضایی در هارددیسک به نام swap به‌صورت یک پارتیشن مجزا از نوع سیستم فایل swap وجود دارد که فرایندها میان حافظه اصلی و swap در حال رد و بدل شدن هستند. دو دستور vmstat و free برای مانیتورینگ حافظه اصلی، میزان فضای استفاده شده، آزاد حافظه اصلی و swap و همچنین میزان استفاده از پردازنده و در سیستم‌عامل‌های یونیکسی و لینوکس وجود دارد.
  • سیستم فایل proc/ یک سیستم فایل مجازی است که در حافظه اصلی قرار دارد، به محض بوت شدن ایجاد شده و توسط کرنل خوانده/نوشته و کنترل می‌شود. پس از خاموش شدن سیستم از بین خواهد رفت و بعد از راه‌اندازی مجدد سیستم یا روشن شدن مجدد سیستم، از نو ایجاد و فایل‌های آن مقداردهی می‌شوند. بسیاری از ابزارها از فایل‌های درون این دایرکتوری استفاده می‌کنند. محتوای درون این دایرکتوری از دو نوع هستند: دایرکتوری‌های عددی که هر کدام مربوط به یک فرایند می‌باشند، همچنین دایرکتوری‌های غیر عددی و دومین نوع محتوا فایل‌ها می‌باشند. در ادامه شاخص‌ترین این فایل‌ها و دایرکتوری‌ها معرفی می‌شوند.

کلمات کلیدی: فرایند - Process - /proc - pgrep - nice - renice - vmstat - free

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید